Doç. Dr. Akif Diri
Üroloji Uzmanı
25 Yıllık
Tecrübe
Cerrahi Tecrübe
32 Binden Fazla

Penis Kalınlaştırma (Enlargement) ve Uzatma

Penis büyüklüğü konusu yüzyıllardır tartışılan bir konudur. Aynı zamanda çoğu toplumda bu konunun tartışılmasının bir tabu olduğu düşünüldüğünde muğlak da bir konudur. Bazı insanlar büyük penisi olmasını erkekliğin bir simgesi olarak görürken bazıları da kadınların orgazm olabilmesi için penis boyunun çok önemli olduğunu düşünmektedir. Toplum içinde konunun mahrem bir konu olarak kabul görmesi, erkeklerin penis boyutunun ne olması gerektiğiyle ilgili oldukça fazla yanlış bilgiye ve dedikoduya da yol açmaktadır. Tarihi bilgilere bakıldığında penis boyutuyla ilgili farklı toplumlarda farklı yaklaşımların olduğu da görülmektedir. Erkeklerin ideal penis boyutu ne olmalıdır sorusunun cevabı toplumdan topluma ve dönemden döneme değişiklik göstermiştir. Örneğin, Antik Yunan şehirlerinde ve eski Roma sanat eserlerinden küçük penislerin, erkekler için daha ideal olduğu ve büyük penislerin komik kabul edildiği anlaşılmaktadır. Günümüzde erkeklerin cinsel sağlığına ilişkin yapılan bilimsel çalışmaların daha çok ereksiyon bozuklukları yönünde olduğu ve penis büyüklüğünün etkilerine yönelik çalışmaların daha sınırlı kaldığı görülmektedir. Peki, erkeklerin penis büyüklüğü cinsel ilişkilerde kadınların tatmini açısından ne kadar önemlidir? Yapılan araştırmalarda bu sorunun iki farklı yönü ortaya koyulmuştur. Birincisi fiziksel ikincisi de psikolojik kısmıdır. Yapılan bilimsel çalışmalarda fiziksel olarak vajinanın cinsel ilişki esnasında penis boyuna göre adapte olduğu ve bu nedenle penis boyunun cinsel ilişki esnasında fizyolojik olarak bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ancak insanlara anket yapılarak bu konudaki algılarının ölçüldüğü araştırmalarda, kadın ve erkeklerin cinsel tatmin için penis büyüklüğünün önemli olduğu görüşünde oldukları ortaya koyulmuştur.

İdeal Penis Boyu

İnsanlarda penis boyları vücut oranlarına göre doğada bulunan tüm canlılardan daha büyük ve kalındır. Ancak yapılan araştırmalar erkeklerin genel itibariyle penis boylarından memnu olmadığını da ortaya koymaktadır. Bir araştırmada erkeklerin büyük kısmı penis boylarından memnun olduklarını ifade etmiş olmalarına rağmen ereksiyon sırasında ideal penis boyutunun ne olması gerektiği sorusunda kendi penis boylarından daha büyük rakamlar söylemişlerdir. Bu araştırmadan da görüleceği üzere toplum içerisindeki bazı yanlış algılar yüzünden erkeklerin büyük kısmı cinsel birliktelikte penis boyutunun büyük ve kalın olması gerektiğini düşünmektedirler. Bununla birlikte kadınlarda da aynı şekilde bir algının olduğu çalışmalarda ortaya koyulmaktadır. Ortalama penis boyutu toplumlar arasında farklılık göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bir bildiride penis büyüklüğünün farklı coğrafyalarda değişkenlik gösterdiği, Afrika kıtasında ortalamanın diğer kıtalara nazaran daha uzun ve genişken, Asya’da daha kısa ve ince bir ortalamanın olduğu ifade edilmiştir. Ülkemizde yapılan çalışmalarda ortalama olarak ereksiyon halinde bir penis boyu 13,6 olarak hesaplanmıştır. Ancak bu ölçüm değerleri de yine ölçüm metotlarına ya da çalışmanın yapıldığı coğrafyaya göre farklılık gösterebilmektedir.

 

Penis boyunun kısa olduğunu düşünerek doktorlara ya da farklı çözüm yollarına başvuran erkeklerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Ancak bu erkeklerin çoğunluğunun penis boylarının normal boyutlarda olduğunu da ifade etmek gerekir. Bu nedenle penisinin küçük boyutlarda olduğunu düşünerek penis büyütücü tedavi almak isteyen kişilerince öncelikli olarak profesyonel bir rehbere ihtiyaçları vardır. Bu rehberlerin de yalnızca uzman üroloji uzmanları olabileceğinin altını çizmek gerekir.

Penis Büyütme Nedenleri

Erkekler farklı nedenlerle penis büyütme işlemi yaptırmak isteyebilmektedir. Ancak penis büyütme isteğindeki erkeklerin çoğunluğunun sosyal medyadaki akımlardan ya da pornografik içeriklerden etkilenerek bunu istedikleri anlaşılmaktadır. Bununla birlikte partnerlerini etkileyebilmek, kendini cinsel anlamda yetersiz hissetmek gibi düşünceler de penis boyutunu arttırmak isteme nedenleri arasındadır. Erkekler de penis boyutuna yönelik bu düşünceler zaman zaman psikolojik anlamda problemler yaşanmasına sebep olabilmektedir. Anksiyete, kaygı bozuklukları, özgüven eksikliği ve sosyal ilişkilerde zayıflama bu psikolojik sorunlara örnek olarak gösterilebilecektir. Özellikle daha çok ergenlik dönemlerinde erkeklerin penis boyuyla ilişkili kaygı yaşadıkları görülmektedir. Erkeklerde androloji polikliniklerine penis boyuyla ilgili müracaatlar kozmetik veya rekonstrüktif nedenlerle olabilmekle birlikte başvurular çoğunlukla kozmetik nedenlerle olmaktadır. Günümüzde penis boyları normal olmasına rağmen kendilerini yetersiz hisseden erkek sayısı oldukça fazlalaşmıştır. Yapılan araştırmalarda 1997-2010 yılları arasında erkeklerde penis estetiğiyle ilgili kaygının %88 oranında artış gösterdiği ortaya koyulmuştur. Bununla birlikte 2010 yılında toplam 750000 erkeğin penis boyunu uzatmakla ilgili çeşitli girişimlerde bulunduğu görülmüştür.

Penis Büyütme Ameliyatları

Erkeklerde penis büyütme işlemlerinden en fazla kalıcı, hızlı ve kesin penis büyütme işlemleri penis büyütme ameliyatıyla yapılmaktadır. Ameliyatla penis büyütmenin farklı metotları bulunmaktadır. Penis Kalınlatırma ve Uzatma işlemlerini içermektedir. Aslında uzatma diye tabir edilen ameliyat tek çeşittir ve penisin leğen kemiğine bağlayan ligamanın kesilmesi ile olusur. Bu sayede penis 2-4 cm aşağı kendini salarak uzamış gibi görünür, aslında penis aynı penistir. Kalınlaştırma ameliyatlarında ise penis cilt altına yağ, dolgu maddesi yada dolgu membranlar kullanılarak yapılır. Yağ ve dolgu materyallerinden yapılan cerrahilerde zaman içinde değişmekle birlikte yoğun kayıplar yaşanır. Bu cerrahileri uygulamadan önce hastanın istekleri ve yaşanabilecek kayıplar açısından hastalar bilgilendirilmelidir.

Hemen Randevu Alın

Aşağıdaki formu doldurarak randevu talebinizi oluşturabilir ya da bizi 0324 999 76 33 telefon numarasından arayabilirsiniz.