Doç. Dr. Akif Diri
Üroloji Uzmanı
25 Yıllık
Tecrübe
Cerrahi Tecrübe
32 Binden Fazla

Penil Protez

Penil Protez

Penil implantlar, sertleşme problemi olan erkeklerin ereksiyon olmalarını sağlamak için penis içine yerleştirilen cihazlardır. Tipik olarak sertleşme probleminde diğer tedaviler başarısız olduktan sonra önerilir. Hasta tüm tedavileri denemiş yine de cinsel aktivite için yeterli ereksiyon yetisini geri kazanamamış ise ise penil implantları düşünebilir.

 

Penis implantları sertleşme problemi için peniste kesi gerektiren ve en az seçilen tedavi yöntemi olsa da, çoğu erkek ve eşleri tedaviden memnun kaldıklarını bildirmiştir.

 

Penil İmplant Türleri
Penil implant türleri, şişirilebilir ve yarı sert (bükülebilir) olmak üzere iki çeşittir. En yaygın kullanılan penil implant türü olan şişirilebilir cihazlar ereksiyon oluşturmak için şişirilebilir ve ilişki sonrası söndürülebilir. Üç parçalı şişirilebilir implantlar, karın duvarı altına yerleştirilmiş sıvı dolu bir rezervuar, bir pompa ve testis torbası içine yerleştirilmiş bir tahliye vanası ve penis içinde iki şişirilebilir silindir kullanır. Her parçası vücudun içindedir. Üç parçalı şişme implantlar en doğal ve sert ereksiyonu oluşturur ancak herhangi bir diğer implanttan daha fazla arızalanabilecek parçalara sahiptir. İki parçalı şişme implant ise rezervuar gerektirmez ancak üç parçalı implanta kıyasla daha az sert ereksiyon sağlar.

 

 

Yarı sert cihazların ise daha az parçası vardır daha kolay bir cerrahi işlem gerektirir. Ancak penis her zaman biraz sert haldedir ve kıyafetlerin içinde kontrol etmek zorlaşabilir. Gizlenmek için vücuda doğru bükülmesi gerekir.

 

 

Penil Protez İmplantasyonuna Nasıl Hazırlanılır?
Penis implantlarının en iyi tedavi seçeneği olduğundan emin olmak için doktor, ürolojik muayene de dahil olmak üzere fiziksel bir muayene yapar. Hastanın sertleşme probleminin varlığını doğrular ve başka bir şekilde tedavi edilemeyeceğinden emin olur. Hastanın mevcut ve geçmiş tıbbi geçmişi, özellikle de sertleşme problemindeki deneyimi oldukça önemlidir.

 

 

Ayrıca doktor penil implant ameliyatının komplikasyonlara neden olma ihtimalinin olup olmadığını tespit etmeye çalışır. Bazı penis implantları kullanmak diğerlerinden daha fazla el becerisi gerektirdiğinden doktor ayrıca hastanın implantı kullanma becerisi olup olmadığını da kontrol eder.

 

 

Hasta, işlemin neyi kapsadığından ve kendisine en uygun penil implant tipini seçtiğinden emin olmalıdır. İşlemin kalıcı ve geri döndürülemez olduğunu bilmesi önemlidir.

 

 

Ameliyat Sırasında Ne Olur?
Penil protez sırasında idrarı toplamak için, mesaneye bir kateter yerleştirir. Sonrasında cerrah penis başının altında veya alt karın bölgesinde bir kesi yapacaktır. Cerrah doğru boyuttaki implantı seçer ve implant silindirlerini penis içine yerleştirir. Tüm implantlar vücut ölçülerine göre özelleştirilmiştir.

 

 

Doktor, iki parçalı şişme implant takıyorsa, testis torbasına bir pompa ve vana yerleştirir. Üç parçalı şişme implant için ise doktorunuz ayrıca karın duvarı içine rezervuar yerleştirecektir. Cihaz yerleştirildikten sonra, cerrah kesileri diker. Penil implant ameliyatı genellikle 45 dakika ila bir saat arası sürer.

 

 

Ameliyat Sonrası
Penil implant ameliyatından sonra, ağrıyı hafifletmek için muhtemelen ilaç alınması gerekir. Hafif ağrı birkaç hafta devam edebilir. Enfeksiyonu önlemek için bir hafta antibiyotik kullanılması gerekebilir.

 

 

Doktor, günlük yaşama ne zaman devam edilebileceğine dair kişiye özel talimatlar verir. Erkeklerin çoğu ameliyattan dört ila altı hafta sonra zorlu fiziksel aktivitelere ve cinsel aktivitelerine devam edebilirler. Yaklaşık iki hafta sonra dikişlerin alınması için doktor kontrolüne gidilmesi gerekecektir.

 

 

İmplantları çevreleyen alanı çalıştırmaları ve pratik yapmaları için doktor hastalarından günde iki kez şişirilebilir penis implantlarını şişirmelerini ve söndürmelerini isteyebilir.

 

 

Kimler İçin Uygun Değildir?
Akciğer enfeksiyonu veya idrar yolu enfeksiyonu gibi enfeksiyona veya kontrol edilmeyen diyabet hastalığına sahip bireyler için uygun değildir.

 

 

Penis implantları erkeklerin ereksiyon olmasını sağlarken cinsel arzu ya da hissilerini artırmadıklarını unutmamak gerekir. Ayrıca penis implantları penisi olduğundan daha büyük yapmaz.

 

 

Penil Protez İmplantasyonu Risk Taşır Mı?
Penil implant ameliyatının riskleri şunları içerir:

Enfeksiyon: Her ameliyatta olduğu gibi enfeksiyon yaşanma ihtimali mevcuttur. Hastanın omurilik yaralanması veya diyabeti varsa, yüksek enfeksiyon riski altında olabilirler.

 

 

İmplant problemleri: Yeni penil implant tasarımları güvenilirdir, ancak nadir durumlarda implantlar arızalanabilir. Kırık bir implantı çıkarmak, onarmak veya değiştirmek için yeniden bir cerrahi işlem gerekebilir.

 

 

İç erozyon veya yapışma: Bazı durumlarda implant penis içindeki cilde yapışabilir veya zarar verebilir. Nadiren, implant deriden ayrılabilir. Bu problemler bazı durumlarda bir enfeksiyon ile bağlantılıdır.

Hemen Randevu Alın

Aşağıdaki formu doldurarak randevu talebinizi oluşturabilir ya da bizi 0324 999 76 33 telefon numarasından arayabilirsiniz.