Doç. Dr. Akif Diri
Üroloji Uzmanı
25 Yıllık
Tecrübe
Cerrahi Tecrübe
32 Binden Fazla

İnkontinans Cerrahileri

Prostat dokusunun tamamını temizleyip dışarı alabilen kapalı bir işlemdir.

İnkontinans Cerrahileri

İnkontinans Cerrahileri

 • Mesane Botox Uygulamaları
 • Mini Vajinal Sling
 • TOT
 • Sistorektosel Onarımı
 • Üretral Sfinkter Takılması

İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma ve mesane kontrol bozuklukları oldukça sık görülen ve kişi için ciddi rahatsızlıklara neden olabilen bir rahatsızlıktır. Durumun ciddiyeti öksürürken veya hapşırırken idrar kaçırmaktan tuvalete çıkamayacak kadar ani ve güçlü bir idrar yapma dürtüsüne kadar değişiklik gösterebilir.

İdrar kaçırma sorunu genellikle ileri yaşlarda sık ortaya çıkmasına rağmen yaşlanmanın kaçınılmaz bir sonucu değildir. Kişi böyle bir sorunla karşılaştığında vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Çoğu kişiye basit yaşam tarzı değişiklikleri ve tıbbi tedaviler kalıcı çözümler sunabilmektedir.

İdrar Kaçırma Tedavisinin Belirtileri Nelerdir?

İdrar kaçırma genellikle öksürme, hapşırma, gülme veya ağır bir şey kaldırma gibi davranışlar sonucu görülmektedir. Bazı durumlarda ise kişi ani ve güçlü idrara çıkma dürtüsü hisseder, böyle durumlarda gece de dahil olmak üzere sık sık idrara çıkması gerekebilir.

İdrar Kaçırmanın Nedenleri Nelerdir?

İdrar kaçırma bir hastalık değil altta yatan başka bir rahatsızlığın semptomudur. Günlük alışkanlıklardan, tıbbi durumlardan veya türlü fiziksel problemlerden kaynaklanabilir. Bu nedenle doktor tarafından yapılacak kapsamlı değerlendirme idrar kaçırmanın arkasında yatan rahatsızlığın tespit edilmesi oldukça önemlidir. İdrar kaçırma bazı durumlarda enfeksiyon gibi basit bir rahatsızlıktan bazı durumlarda ise nörolojik bozukluk ve diyabet gibi daha şiddetli bir durumdan kaynaklanabilmektedir.

Geçici İdrar Kaçırma

İdrar kaçırmaya alkol, kafein, gazlı içecekler ve maden suyu, yapay tatlandırıcılar, çikolata, baharatlar, kalp ve tansiyon ilaçları ya da türlü meyveler idrar hacmini artırıp mesaneyi uyararak neden olabilir. Bazı durumlarda ise idrar yolu enfeksiyonu ya da kabızlık gibi kolayca tedavi edilebilir koşullardan kaynaklanmaktadır. İdrar yolundaki enfeksiyonlar mesaneyi tahriş ederek kişinin çıkma konusunda güçlü bir dürtü duymasına neden olabilir. Kabızlık durumunda ise rektumdaki sert ve sıkıştırılmış dışkı mesaneye de giden sinirleri aktif hale getirerek idrara çıkma sıklığının artırmasına neden olur.

Kalıcı İdrar Kaçırma

 • Gebelik: Hormonal değişiklikler ve fetüsün artan ağırlığının yaptığı basınç idrar kaçırmaya neden olabilir.

 • Doğum: Vajinal doğum mesane kontrolü için gerekli olan kasları zayıflatarak mesane sinirlerine ve pelvik kaslara zarar verebilir. Doğum sırasında mesane, uterus, rektum veya ince bağırsaklar normal pozisyondan aşağı düşebilir ve bazı durumlarda vajinadan dışarı taşabilir. Bu durumların semptomu olarak idrar kaçırma görülebilmektedir.

 • Menopoz: Östrojen mesanenin ve üretranın sağlıklı kalmasına yardımcı olan bir hormondur ve menopozdan sonra daha az üretilir. Bu dokulardaki bozulma idrar kaçırmaya neden olabilir.

 • Histerektomi: Kadınlarda mesane ve rahim birçok aynı kas ve bağlar tarafından desteklenir. Rahmin alınması da dahil olmak üzere üreme sistemini içeren herhangi bir ameliyat pelvik taban kaslarına zarar vererek idrar kaçırmaya neden olabilir.

 • Prostat Kanseri: Erkeklerde idrar kaçırma tedavi edilmemiş prostat kanseri ile ilişkili olabilir ancak sıklıkla kanser tedavisinin yan etkisi olarak görülmektedir.

 • Engel: İdrar yolları boyunca ortaya çıkan herhangi bir tümör ya da mesanede oluşan taş benzeri kistler normal idrar akışının tıkanmasına neden olarak idrar kaçırmaya yol açabilir. 

 • Nörolojik bozukluklar: Parkinson hastalığı, inme, beyin tümörü veya omurilik yaralanması mesane dokularına zarar vererek idrar karçırma sorununa neden olabilir.

İdrar Kaçırmanın Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Cinsiyet: İdrar kaçırma gebelik, doğum, menopoz ve kadın anatomisi gibi faktörler nedeniyle kadınlarda erkeklere kıyasla daha sık görülmektedir. Bununla birlikte prostat bezi sorunu olan erkeklerde idrar kaçırma görülme ihtimali daha fazladır.

 • Yaş: Mesane kasının yaşlanması mesanenin idrar saklama kapasitesini azaltabilir. Ayrıca istemsiz mesane kasılmaları yaş ilerledikçe sıklaşmaktadır.

 • Fazla kilo: Fazla kilo mesane ve çevresindeki kaslar üzerindeki basıncın artmasına neden olarak zayıflamalarına neden olabilir. Bu durum genellikle kişinin öksürürken veya hapşırırken idrar kaçırmasına yol açmaktadır. 

İdrar Kaçırmanın Neden Olabileceği Komplikasyonlar Nelerdir?

İdrar kaçırma bölgenin sürekli nemli kalması nedeniyle ciltte döküntülere ve yaralara neden olabilir. Bunun yanında idrar yolları enfeksiyonuna yol açabilir. İdrar kaçırma fizyolojik etkilerinin yanı sıra kişinin sosyal ilişkilerini etkileyerek günlük yaşamı üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır.

İdrar Kaçırma Nasıl Önlenebilir?

İdrar kaçırma sorunu her zaman önlenebilir değildir. Ancak görülme riskini azaltmak için alınabilecek tedbirler mevcuttur. Kilo almaktan kaçınmak, pelvik taban egzersizleri uygulamak, kafein, alkol ve asitli yiyecekler gibi mesane tahriş edici besinlerden uzak durmak ve daha fazla lif tüketmek bu önlemler arasında sayılabilir.

Hemen Randevu Alın

Aşağıdaki formu doldurarak randevu talebinizi oluşturabilir ya da bizi 0324 999 76 33 telefon numarasından arayabilirsiniz.