Doç. Dr. Akif Diri
Üroloji Uzmanı
25 Yıllık
Tecrübe
Cerrahi Tecrübe
32 Binden Fazla

Cinsel Estetik (Penis Eğriliği)

Penis eğriliği ağırlıklı olarak doğuştan meydana gelen bir durumdur.

Penis Eğriliği Neden Olur?

Penis eğriliği ağırlıklı olarak doğuştan meydana gelen bir durumdur. Fakat bazen yaşanan çeşitli rahatsızlıklara, başarısız cerrahi uygulamalara ya da travmatik durumlara bağlı olarak da gelişebilir. Eğer durum doğuştan gelişmişse, hastaları genellikle ağrı gibi şikayetler hissetmezler. Tıp literatüründe penis eğrilikleri doğuştan gelen ve sonradan gelişen olmak üzere iki farklı kategoride ele alınır:

  • Doğuştan Gelen Penis Eğriliği: Peniste; içinde idrar yolunun bulunduğu 1 adet ve ereksiyonu sağlayan kan damarlarından zengin 2 adet süngerimsi yapı bulunur. Erkeğin anne karnındaki gelişimi sırasında, bu iki yapıdan birinde gelişme bozukluğu ortaya çıkabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğundan, penis ereksiyon sırasında gelişimin az olduğu tarafa doğru eğrilebilir.
  • Doğuştan penis eğriliğinin bir diğer sebebi de hipospadias’dır. Hipospadias halk arasında peygamber sünneti olarak bilinir. Bu hastalıkta idrar deliği olması gereken noktadan daha aşağıda bulunur. Bu hastalıkla süngerimsi doku gelişimi daha az olduğu için veya penisin bağ dokularındaki yapışıklıklardan dolayı penisin o yöne doğru kıvrılması mümkündür.

Sonradan Gelişen Penis Eğriliği: Sonradan gelişen penis eğriliği genellikle peyronie hastalığına bağlıdır ve bir kireçlenme sorunudur. Penisin sertleşmesini sağlayan kan damarı içindeki süngerimsi yapı ile ereksiyonu sağlayan dış kılıf arasında bir kireçlenme meydana gelir. Genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan bu rahatsızlık kendisini ağrı ile göstermekte, şekil bozukluğu ise sonradan ortaya çıkmaktadır. Bazı hastalarda ciddi şekil bozuklukları, peniste küçülme, deformiteler ve sertleşme bozukluğu görülebilir.

Penis Eğriliği Tedavisi

Penis eğriliğinin tedavisi de eğriliğin sebebine ve eğriliğin ciddiyetine göre yapılır. Eğer penisteki eğrilik peygamber sünneti rahatsızlığından kaynaklanıyorsa, sorunu çözmenin tek yolu cerrahidir. Bu cerrahi işlem sırasında idrar deliği olması gereken yere taşınır ve eğrilik gelişmişse bu durum düzeltilir.

Sonradan gelişen penis eğriliği (Peyroni) hastalığı akut fazında ilaç tedavileri ile PDE-5 inhibitörleri kullanılabilir. Bu fazda şok dalga tedavisi uygulanabilir.

Aktif fazı geçen, hastalığın ilerleyişinin en az 3 aydır olmadığı, penis deformitesinin ilerlemediği hastalarda penis eğriliğine deformiteye ve eşlik eden ereksiyon sorununa göre farklı tedaviler uygulanabilir.

Ciddi deformitesi olup, ereksiyon kaybı olmayanlarda cerrahi ile eğrilik düzeltilir. Eşlik eden sertleşme bozukluğu olanlara aynı seansta penil protez yerleştirilir.

Konjenital penis eğriliği yaşayan, penis eğriliği nedeniyle psikolojik ve cinsel anlamda sorun yaşayan, cinsel ilişki sırasında kendisi ve/veya partneri ağrı hisseden hastalarda ilaç tedavisi ya da farklı tedavi yöntemleri sonuç vermez. Tek çözüm ameliyat yani cerrahi yöntemdir.

Genel anestezi altında gerçekleştirilen ve “Penil Plikasyon ameliyatı” olarak adlandırılan bu operasyonun temel amacı sertleşmeyi ve penisin düz durmasını sağlayan tüplerdeki eğriliğin düzeltilmesidir. Bu düzeltme işlemi sırasında tüpleri çevreleyen kılıf sıyrılır, tüp duvarında eğriliğin en fazla olduğu kısmın tam tersi yönünde düzeltici, kalıcı dikiş uygulaması yapılır.

Hemen Randevu Alın

Aşağıdaki formu doldurarak randevu talebinizi oluşturabilir ya da bizi 0324 999 76 33 telefon numarasından arayabilirsiniz.